Ana sayfa Hayata Dair Galatasaray Spor Kulübü

Galatasaray Spor Kulübü

94
0
PAYLAŞ

Spor bahis siteleri ile ilgili olan birçok kişi aynı zamanda Galatasaray spor kulübünün taraftarıdır ve bu takımın maçlarına özel ilgi göstermektedir. Günümüzde mevcut olan takımlar arasında ilk futbol takımı olan Galatasaray 1905 senesinde kurulmuştur. 1905-1906 döneminde İstanbul Ligi’ne katılmış olan spor kulübünün kurucusu Ali Sami Yen ve arkadaşlarıdır. Bu ekip aynı zamanda Galatasaray Lisesi’ni de kurmuştur. Futbolda 20 kez lig şampiyonu olan Galatasaray, ligde üçüncü ve dördüncü yıldızı alan ilk takım olma özelliğine de sahiptir. 1911 yılında Klojvar ile maç yapmış ve ülke dışında maç yapan ilk futbol takımı statüsünü kazanmıştır. Futbol, basketbol, voleybol dallarında takımları birinci ligde oynamaktadır.

Galatasaray’ın bilinen ilk ambleminde ağzında futbol topu bulunan bir kartal yer almaktaydı. Ancak bu amblem benimsenemedi ve 1923 yılında Ayetullah Emin tarafından çizilen bugünkü amblem kullanılmaya başlandı. Galatasaray ilk kurulduğunda renkleri kırmızı ve beyazdı. Türk Bayrağı’ndan esinlenilen bu renkler dönemin hükümeti tarafından kuşku ile karşılanmış ve futbolcular takibe alınmıştır. Bu sebeple kulüp tarafından sarı-siyah renkler gündeme getirmiştir. Bu renkler de kalıcı olamamış ve bugün söz konusu olan sarı kırmızı renkler kullanılmaya başlanmıştır. Ali Sami Yen, bu renklerin alevin takım üzerinde parlamasını tasavvur ettiğini söylemektedir.

Galatasaray Futbol Takımı 2000 yılında Millenium Kupası’nı almıştır ve 2000 yılının sonunda dünyada yılın takımı seçilmiştir. Kulübün futbol takımı UEFA Kupası’nı yenilmeden kazanmıştır ve UEFA Şampiyonlar Ligi grubunu 3. Olarak bitirerek kazanan tek takımdır.

Galatasaray Takımı’nın bilinen ilk stadyumu günümüzde Mecidiyeköy olarak bilinen semtte yer almaktaydı. Ali Sami Yen Stadyumu, 24 Eylül 1944 yılında oynanan ilk maç ile Galatasaray’a merhaba dedi. O yıllarda burası merkezi bir konum olarak görülmüyordu. Zemin şartlarının elverişsiz olması dolayısı ile uzunca bir süre kullanılamayan stadyumun yerine Galatasaray BJK İnönü Stadyumu’nu kullandı. 2011 yılında Galatasaray’ın Mecidiyeköy’deki meşhur Ali Sami Yen stadı devre dışı kaldı ve yıkıldı. Galatasaray şu anda Türk Telekom Arena’da statyumunda maçlarını oynamaktadır ve iç saha maçları da burada yapılır. 52,652 kişilik kapasiteye sahip olan bu stadyum Türkiye’nin en büyük 2’inci stadıdır. Türk Telekom Arena stadına internet üzerinden üç boyutlu gezi imkânı bulunmaktadır.

Galatasaray haberleri okuyanların sıklıkla duyduğu üzere Galatasaray günlük antrenmanlarını Florya’da bulunan Metin Oktay Tesisleri’nde yapmaktadır. 1991 yılında vefat eden efsanevi futbolcu Metin Oktay’ın adını taşıyan tesis 80 hektarlık bir arazi üzerinde yer almaktadır. Başarılarıyla adından söz ettiren Galatasaray Spor Kulübü, özellikle futbol takımının Türkiye’de ve Avrupa’daki başarılarıyla göz dolduran takımlardan birisidir. Alt yapısından yetiştirdiği futbolcuların bir çoğu dünyadaki çeşitli kulüplerde oynamış, eski sporcuları antrenör olarak iyi yerlere gelmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here