Ücretsiz Uzantıdan Özel Alan Adına Geçmenin Önemi ve Domain İpuçları

Blog açarken açacağınız platform ister Blogger, WordPress, Tumblr veya bir başka platform olsun blog isminizin yanında platformun uzantısı olur.

Blogunuzun ismi abcdefgg olsun, abcdefgg.blogspot.com olur Blogger’da açmışsanız diğerleri de aynı çalışma prensibiyle çalışmaktadır. Böylelikle tamamen ücretsiz bir platformda ücretsiz bir servisi bu şekilde kullanırsınız. Ancak hedefi olan, kendini geliştirmek isteyen kişiler için özel alan adıyla yola devam etmek çok daha faydalıdır. Bunu en başta yapabilir ya da bir süre sonra da yönlendirmelerini sağlayarak geçebilirsiniz. Eski uzantınızı da yönlendirdiğiniz için eski okuyucularınızı da kaybetmezsiniz.

Özel Alan Adı – Domain Neden Önemli

Ücretsiz domain uzantınız ile özel alan adınızın olduğu domainin etkisi farklıdır. İleride reklam almak istiyorsanız ücretsiz uzantıda kısıtlı imkanlarla başbaşasınız. Ancak özel bir domain varsa seçenekler oldukça fazladır. Ayrıca özel alan adı kullanmak bir nevi markalaşmaktır.

Domain değiştirme süreci sancılıdır. Uzantıları değiştirdikçe sil başa dönersiniz yani başa dönüp webmaster tools, kayıtlarınız vs. bunları yapılması, yapılandırılması gereklidir. O yüzden ilk başta özel alan adıyla başlamak doğru olur. Ya da kısa bir sonra geçmek. Ben çok eski bir blogger kullanıcısı olarak uzun süre blogspot uzantılı sitemi çok daha iyi değerleri vardır özel alana geçirmiştim ve ciddi değer kayıpları yaşamıştım. Bu sebeple iyi bir karar verme süreci geçirin.

ucretsiz-uzantidan-ozel-alan-adina-gecmek
Özel Alan Adı – Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel Alan Adı – Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alan adınızı belirlerken bazı kritleri göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

  • Mümkün olduğunca kısa olması. Ancak çok kısa olması gerekmiyor anlamsızlaştırmayın domaini.
  • Akılda kalıcı olsun.
  • Anahtar kelimeniz geçerse güzel olur.
  • Geçmişini kontrol edin. Adsense vb. banı var mı yok mu araştırın.
  • Uzantı olarak com’u tercih edin. (net ve org da olabilir ismin popülerliğine göre ancak genelde com ilk tercih edilendir. Seo da özel bir etkisi yok.)

Domain Nereden Alınmalı?

Domain alabileceğiniz yüzlerce şirket var. En popülerlerinden biri  olan GoDaddy iyidir. Güzel kampanyalarda yapmaktadır. Güven sorunu da yoktur. Türk şirketleri de var elbette araştırıp alabilirsiniz.

İpucu: Eğer imkanınız var domain süresini en az 2 yıllık alın. Seo’ya pozitif etkisi vardır.

Yazı oluşturuldu 136

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
izmir profilo servisi
bonus veren siteler
error: İçerik kopyalanamaz!