Ana sayfa İnternet Wikipedia 2018′ de Açılır mı?

Wikipedia 2018′ de Açılır mı?

1354
0

Wikipedia açılıyor mu? Wikipedia yöneticilerinden Türkiye açıklaması nedir? Wikipedia 2018’de açılır mı? Soruları yanıt ararken içerinden bir açıklama geldi.

Paypal (paypal 2018’de açılır mı yazımıza mutlak göz atın) gibi Wikipedia da kanayan bir yara olarak devam ediyor. Ancak Wikipedia için durum biraz daha iyi pratik bir yöntemle aslında kullanabiliyorsunuz yazının sonunda bahsedeceğim.

Wikimedia Vakfı’nın Başkanı Katherine Maher bir gazeteye Türkiye ile ilgili demeç verdi ve BTK tarafından kaldırılması istenen makaleler ile ilgili sansüre karşıyız. Belgeler beğenilmediği için değil objektifliğe aykırı bir durum varsa kaldırılır gibi bir açıklama yaptı. 300 binden fazla Türkçe sayfa olduğunu da belirten Maher umarım bu sayı milyonlara ulaşır ve Türk kullanıcılar içerik oluşturmaya devam eder diye iyimser bir açıklama yapmış.

Katherine Mayer / Wikipedia

Durum belirsizliği koruyor. Wikipedia açılıyor mu hayır, yakın zamanda açılır mı belli olmaz. Ancak umutları yüksek tutmamak lazım görünen o ki kimse geri adım atmayacak. Yasaklar ülkesi olmak hoş değil. Twitter vs. gibi platformlarda yapılan o sayfaya erişim falan engeli olsa bari diye düşünüyor insan.

Çünkü Wikipedia bilgi kaynağı öğrenciler, araştırmacılar vs. birçok insanın işine çok yarıyor. Umarım çözülür ama siz çözülene kadar url’nin başına 0 ekleyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Sizi wiki-zero’ya yönlendiriyor ve makaleyi görüntüleyebilirsiniz. www.0wikipedia.org şeklinde.