Ana sayfa İnternet PayPal 2018’de Açılır mı?

PayPal 2018’de Açılır mı?

3808
4

 

Haziran 2016 yılında Türkiye’den çekilme kararı alan PayPal birçok haber sitesinde çıkan haberlere göre yeniden Türkiye pazarına girmeye hedefliyor. Bu haberlere göre PayPal daha önce BDDK’ya yaptığım başvurunun reddedilmesinin ardından bu sefer ön başvurusunun kabul edildiği haberini aldı.

PayPal 2018’de Açılır mı?

Bu şekilde belirtilen haberlere göre PayPal sunucularını Türkiye’ye taşıyarak yeniden Türkiye pazarına girerek ve vergi vererek çalışmalarına devam edecek. Ancak Papara, İyzico gibi ödeme yöntemlerinin Türkiye’de yaygın bir şekilde kullanılıyor olması PayPal’ın Türkiye pazarına gideceği iddiasını yalanlayan bir olgu olarak karşımıza çıkıyor.

PayPal’ın Türkiye’ye Girme Avantajı ve Dezavantajları

Sunucuları Türkiye’ye taşıyıp tekrar hizmete girmeyi düşündüğü söylenilen PayPal ilk dezavantaj olarak Türkiye’de yeniden vergi vermesi ve Dolar ile Euro’ya karşı değer kaybeden Türk Lirası ile alışverişi karlı bir hale getirebilmesi geliyor.

Ancak bunun yanı sıra Avrupa dışında diğer ülkeler ulaşım için Türkiye’nin jeopolitik konumu gereği sunucuları barındıran bir ülke olması işlem yapacak kişilerin kendi ülkelerinde yapılmasa dahi Türkiye aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirebilecek olması avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

PayPal’ın Türkiye’ye girmesini zorlaştıran etkenler şu şekilde sıralanabilir;

  • İyzico, Papara, PayU, iPara ve BKM Gibi ödeme yöntemlerinin Türkiye’de artık yaygın bir şekilde kullanılması ve bu bankaların yatırımlarını yapmış olması PayPal’ın tekrar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu üzerinden lisans almasını zorlaştıran iletkendir.
  • Bunun en büyük nedeni Eğer PayPal Türkiye’ye girerse bu diğer ödeme yöntemlerinden hiçbiri PayPal’ın karşısında daha fazla dayanamayacağı için BDDK’ya bir baskı oluşturabilirler.
  • Global bir şekilde hizmet vermeyi düşünen PayPal Türkiye gibi kritik bir ülkede hizmet vermiyor olması kendisi için bir zarar olduğundan dolayı Türkiye’de yeniden hizmet vermeye çalışacaktır. Ancak hizmet başvurusunun 2020 yılından önce olmayacağı yönünde PayPal yetkilileri tarafından geçtiğimiz yıl açıklamalar yapılmıştır

Bu yönde yapılan açıklamalara bakıldığında PayPal’ın Türkiye’ye gelecek haberleri ciddi manada bir bağlayıcılık oluşturmaz.

PayPal Türkiye’ye Neden Gelebilir?

Özellikle büyük haber sitelerinde çıkan haberlerin birçoğu bir süre sonra gerçeğe dönüştüğünden dolayı bu söylentilerin büyük bir çoğunluk tarafından açıklanması PayPal Türkiye’ye gelecek konusunda en güçlü kanıttır.

Diğer yandan bakıldığında lise başta yazılım sektörü alanında ya da dijital dünyada hizmet veren firmaların PayPal’a yazdığı onlarca mail hemen her haber sitesinde yada forum sitelerinde yer alıyor.

Bu kadar çok başvurunun geldiği bir ülkede PayPal yeniden hizmet verebilmek için BDDK’ya başvuruda bulunması gayet normaldir. Tüm dünya çapında hizmet vermeye başlayan bir ödeme sistemi olan PayPal geçen yıl Türkiye’den çekilse de resmi işleri hallederek aynı Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal medya devlerinin Türkiye’ye gerekli şartları karşılayarak tekrar döndüğü gibi geleceği muhtemel bir kuvvettir.

Büyük oranda müşteri kaybeden PayPal 2018 yılında Türkiye’ye tekrar geleceği yönünde ihtimalleri gelmeyeceği ihtimalinden daha yüksek olduğu görülüyor.