WordPress’te Sorunlu Eklentileri Tespit Etmek

Blog ya da web siteniz için WordPress altyapısını kullanıyorsanız mutlaka eklentilerden faydalanmışsınızdır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Eklentiler geliştiriciler tarafından hazırlanır ve WordPress’te yayınlanır. WordPress kendi bünyesinde düzenli olarak denetlemeler yapar ve güvenlik ya da ciddi sorun teşkil edecek eklentileri yayından kaldırır. Siz de sitenizde düzenli olarak eklentilerinizin sağlığını kontrol etmelisiniz.

Her zaman bir problem olması gerekemez bazı eklentiler için güncelleme gerekirken güncelleme yapılmaz ve uzun bir süre öyle kalır. Bu da özellikle WordPress sürümleriyle uyuşmazlık sorunlarına yol açabilir. Kendi eklentileriniz için kontrollerini kolayca sağlayabileceğiniz sağlam ve iyi sonuç veren No Longer in Directory eklentisini öneriyorum.

Eklentiyi ftp’den kurun ve panelden etkinleştirin. Menü de kendi sekmesini otomatik olarak oluşturacaktır. Sekmeye girdiğinizde karşılaşacağınız iki başlık var;

İlkinde WordPress’in kendi sitesini tarar ve sizin kaldırılmış bir eklentiyi kullanıp kullanmadığınızı test eder. İkincisinde örneğin uzun süre güncellenmemiş bir eklenti varsa onu listeler ve size bildirir. Bu durumda yapacağınız şey şu eğer eklentinin daha iyi çalışan farklı örneği varsa ona geçiniz. Yoksa kullanmaya devam edebilirsiniz.

No Longer in Directory eklentisiyle eklentilerinizin durumunu bu şekilde kolayca tespit edebilir ve ilgili işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Güvenlik açısında böyle eklentilerin kullanımı önemlidir. Ben az eklenti kullanıyorum kendim manuel check yapacağım da diyebilirsiniz ancak zaman olarak ciddi bir efor harcarsınız.

Yazı oluşturuldu 136

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
izmir profilo servisi
bonus veren siteler
error: İçerik kopyalanamaz!