Ana sayfa İnternet Google Spam Haber Yapanları Affetmeyecek

Google Spam Haber Yapanları Affetmeyecek

1091
0
SWITZERLAND - JANUARY 25: Mark Zuckerberg, founder of Facebook, participates in a discussion during the World Economic Forum in Davos, Switzerland, Thursday, Jan. 25, 2007. (Photo by Daniel Acker/Bloomberg via Getty Images)

Amerikan seçimlerinin en büyük yansımalarından biri Trump kazandıktan sonra, Trump yandaşları Facebook ve Google’ı suçlamıştı.

Bu suçlamanın kaynağı ise tamamen algı yönetimli haberlerin öne çıkarılması ve Clinton destekçiliği. Google bu konuda sert bir açıklama yayınladı ve kesinlikle böyle bir şeyin mümkün olmadığını duyurdu. Facebook kurucusu Zuckerberg’de açıklamaya şaşırarak böyle bir şey yok dedi.

Spam Haberler Ortalığı Karıştırıyor

Tabi karşı tarafta en çok spam haberleri kaynak gösteriyor. Bu sebeple Google çok ciddi yaptırımlarla manipülasyon yapan haber sitelerine cezayı keseceğini açıkladı. İlk koz Adsense! Google haber siteleri sahte tıklamalar için bu tarz şeyler yaparsa artık Adsense kullanamayacaklarını açıkladı. Yayıncı kimliği önemlini yayınlamak gerekiyor. Google yayıncı kimliğinin olmadığı sitelere ve yönlendirme yapan sitelerin adsense kullanamayacağını duyurdu.

Facebook Kategori Bazında Hareket Geçiyor

Facebook’ta hamle yaparak spam haber paylaşan siteleri sahtekarlık, yanıltıcı kategorisine alacaklarını duyurdu. Hiçbir şekilde algı yönetimine izin vermek istemediklerini ve bunun bir parçası olmaktan duydukları üzüntüyü dile getirirken, önlemlerin alınacağı ve yaptırımların uygulanacağı duyuruldu.